Soru: Zayıflama Psikolojisine Nasıl Girilir?

Nöropsikolojik zayıflama nedir?

Nöropsikolojik zayıflama yöntemi nedir? Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan, kanıta dayalı bir psikoterapidir. Bazı düşünce ve davranış kalıplarının kişinin uyumunu bozduğu temeline dayanır. Bu düşünce ve davranış kalıplarını fark etmek ve bunları değiştirecek teknikler öğretmek tedavinin temel hedefidir.

Kilo vermeye ne engel olur?

Kilo vermeyi zorlaştıran pek çok faktör bulunmaktadır.

 • Genetik Yatkınlık.
 • Düşük Kalorili Diyet Deneyimi.
 • Antidepresan ve kortizol türevi ilaç kullanımı
 • Menopoz dönemi.
 • Polikistik over sendromu.
 • Hormonal düzensizlik.
 • Kilo vermeyi engelleyici bir hastalığa sahipseniz ne yapabilirsiniz?

Psikolojik olarak kilo alınır mı?

Feyza Bayraktar, psikolojik problemler ve yeme bozukluklarının da kilo almaya zemin hazırlayan nedenler arasında olduğunu söyledi. Psikolojik etkenlerin kilo verme sürecinde de önemli rol oynadığını ve kilo vermeyi zorlaştırdığını aktaran Dr.

Kilo vermek için kendimizi nasıl motive edebiliriz?

Bu yazımızda kilo vermek için sizi motive edebilecek bazı yöntemlere kısaca değineceğiz.

 1. 1.Neden Kilo Vermek İstediğinizi Dürüstçe Tespit Edin.
 2. 2.Gerçekçi Hedefler Belirleyin.
 3. 3.Sonuca Değil Süreçteki Hedeflerinize Odaklanın.
 4. 4.Yaşam tarzınıza uyan bir plan seçin.
 5. 5.Kilo Verme Günlüğü Tutun.
 6. 6.Başarılarınızı Kutlayın.

Bilişsel zayıflama nedir?

Bilişsel davranışçı terapi; kilo vermek için, sağlıklı beslenme ve psikolojik terapiyi bir araya getiriyor. Bu yöntemle, insanların kilo vermesini engelleyen, kilo verdikten sonra ise geri almasına neden olan davranış ve düşünceleri tespit edilerek, bu davranış ve düşüncelerin değiştirilmesi hedefleniyor.

You might be interested:  FAQ: Zayıflama Için Ne Yapmalıyım?

Düşünmek kilo verdirir mı?

” Düşünme ” işi için harcanan kalori, kilo verme amacıyla kullanılamayacak kadar düşüktür (eğer ki aşırı ileri düzeyde satranç oynamak gibi yüksek zihinsel güç gerektiren işler yapmıyorsanız). Bu süreçte yakılan kalori miktarı öylesine azdır ki, dikkate almaya bile gerek yoktur.

Vücut kilo vermeye ne zaman başlar?

Spor yapmaya başladığınızda vücut yağ yakımı yapar. Düzenli spor yapıyor ve yediklerinize dikkat ediyorsanız 2-4 hafta içinde sporla kilo vermeye başlarsınız. Ayda vermeniz gereken kilo miktarı mevcut kütlenize göre değişir. Eğer vücut kitle indeksiniz 30’dan fazla ise, ayda 5-7 kilo vermeniz mümkündür.

Hareketsizlik kilo vermeye engel mi?

Kilolar birkaç günde alınmadığı gibi birkaç günde de gitmez. Bu konuda kendinize zaman tanıyın. Hareketsiz bir yaşam, kilo vermenin önündeki en büyük engellerden biridir.

Kilo verememe hangi vitamin eksikliği?

B12 vitamin eksikliği: ”B12 vitamini önemli bir metabolizma regülatörüdür. Eksikliğinde pek çok metabolik süreç aksamaya başlar ve bu aksamalar da kilo direncine sebep olur”.

Aristo diyeti nedir?

Aristo beslenme programı, bir diyetten çok kişinin yaşam biçimini dönüştürmeyi hedefleyen bir beslenme rutinidir. Minimum 3 hafta boyunca devam edilmesi gereken diyetin en önemli özelliği; beslenme programının %80’inin çiğ sebze ve meyvelerden oluşuyor olmasıdır.

Depresyon neden kilo aldırır?

Depresyon kilo artışına neden olabilir Ayrıca depresif dönemlerde isteksizlik ve bitkinlik nedeniyle egzersiz yapmak daha zorlaşır, bunun sonucu olarak da kilo artışı kaçınılmaz olur. Fiziksel kaygılardan dolayı oluşan kilo artışı da depresyonu daha da ağırlaştırabilir.

Istemsiz kilo neden verilir?

Kilo kaybının en önemli nedenleri arasında ilk akla gelen rahatsızlık kanser hastalığıdır. Hipertiroidi, şeker hastalığı, kalp yetmezliği, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, böbrek üstü bezinin yetersiz çalışması ise diğer kilo kaybındaki faktörlerdendir.

You might be interested:  Sık sorulan: Sirkeyle Zayıflama Sirkeyle Nasıl Zayıflanır?

Hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım?

İşte hızlı zayıflama yolları;

 1. Çok düşük kaloriler ile beslenmeyin. Kilo vermek basit bir matematiktir.
 2. Geç saatlerde yemek yemeyin. Geç saatlerde yemek yemek özellikle yemekten kısa süre sonra uyuyorsanız bazı sağlık sorunları yaratabilir.
 3. İçtiğiniz su miktarını arttırın.
 4. Daha erken uyuyun.
 5. Kahve için.

1 ayda kaç kilo verebilirim?

Çok hızlı ve çok fazla kilo verme sonrası; ritim bozuklukları, elektrolit bozuklukları, safra taşları, depresyon, yeme bozuklukları gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir kilo kaybı haftada 0.5 kg- 1 kg arasında olmalıdır. Yani ayda ortalama 2-4 kilo vermelisiniz.

Zayıflamak için ne yapmak gerekir?

Diyet yapmadan zayıflamak için 10 ipucu

 1. 1- Düzenli uyuyun. Düzenli uyku kilo vermenin temelidir.
 2. 2-Şekeri azaltın.
 3. 3-Yeşil çay ve bol su için.
 4. 4-Yemeğinizi 20 dakikada tüketin.
 5. 5-Yemeklerden önce çorba için.
 6. 6-Akşam hafif yemekler tercih edin.
 7. 7-Tam tahıllıları seçin.
 8. 8-İçeceğinizi kendiniz hazırlayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *