Okuyucular soruyor: Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Safra kesesi ameliyatından sonra ne yememeli?

Safra kesesi ameliyatı sonrasında uzak durulması gereken yağlı besinler listesi şu şekildedir:

 • Her çeşit kızartılmış yiyecekler.
 • Fındık, ceviz, badem gibi yağlı kuru yemişler.
 • Sakatatlar.
 • Kavurma çeşitleri.
 • Kaymak.
 • Helva.
 • Tahin.
 • Krema.

Safra kesesi ameliyatından sonra kaç gün istirahat gerekir?

Ameliyattan sonra 2-3 saat içinde hasta yatağında doğrulabilir, ayağa kalkıp tuvalete gidebilir hale gelir. Ertesi sabah kontrol muayenesi sonrası evine gönderilir. İlk 4-5 gün ağızdan ağrı kesici alması gerekir, 1. hafta kontrol muayenesi yapıldıktan sonra hasta iş hayatına geri dönebilir.

Safra kesesi ameliyatından sonra zayıflama olur mu?

3-Diyet: Bir çalışmada safra kesesi ameliyatından sonra hastaların % 75’inin ameliyattan sonraki ilk aylarda kilo aldığı belirlenmiştir. Diğer çalışmalarda da özellikle kadınların safra kesesi ameliyatından sonra kilo almaya daha fazla eğilimli oldukları gösterilmiştir.

Safra kesesi ameliyatı olan kişi nelere dikkat etmeli?

Safra kesesi alınan hastalarda beslenme kademeli olarak geliştirilir. Ameliyat sonrasında bir süre tüketilmemesi gereken besin çeşitlerinden uzak durulmalı, yağlı besinlerden tüketilmemelidir. Safra kesesi alındıktan sonraki ilk üç ayda “3 nolu ülser diyeti” olarak adlandırılan beslenme düzeni uygulanabilir.

You might be interested:  Soru: Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Ve Diyetetik Bölümü Nerede?

Safra kesesi ameliyatı sonrası şikayetler nelerdir?

Safra kesesi ameliyatı sonrasında taburculuğu takiben yeniden hastaneye başvurmamı gerektiren durumlar neledir?

 • Ameliyat kesilerinin olduğu yerlerde veya karında ciddi ağrı
 • Ameliyat yarasında açılma veya dışa doğru balonlaşma.
 • Ameliyat yarasından iltihabi, kötü kokulu veya kanlı akıntı
 • Ateş
 • Sarılık.
 • Kusma.

Safra kesesi ameliyatından sonra ağrı olur mu?

İyileşme süresi oldukça kısa olan kapalı ameliyatlar sonrasında ilk birkaç gün ağrı görülmesi normaldir. Safra kesesi ameliyatı sonrası sağ kaburga altında ağrı en sık rastlanan semptomlardan biridir.

Safra kesesi ameliyatından sonra banyo ne zaman yapılır?

Ameliyatın 2. Gününden itibaren yarada akıntı, kızarıklık yok ise banyo yapılabilir ve 2 hafta sonra yara problemi yok ise denize girilebilir. Dikişler ameliyat sonrası 7. Günde alınır.

Ameliyat sonrası dren ne kadar kalır?

Dren konmayan hastalar ortalama 1.81 günde, dren konan hastalar ortalama 2.04 günde taburcu oldu. Ameliyat sonrası komplikasyon ve mortalite saptanmadı. Tartışma Literatürde, rutin dren kullanımı önerilmemektedir.

Safra kesesi alınırsa ne olur?

safra deposu olmayınca, karaciğerde üretilen safra (bilirubin) düzensiz bir şekilde barsaklara salgılanır. Bu durum gıdaların yeterli bir şekilde sindirilememesine ve barsaklarda gaz toplanmasına neden olur.

Safra kesesinin alınması vücutta sorun yaratır mı?

“Yani safra kesesinin alınması sorun çıkarmaz, tam aksine hasta organın orada bulunması sorundur. Hayati bir organ olmayan safra kesesinin alınması insan hayatında herhangi bir değişikliğe sebep olmaz.

Kapalı safra kesesi ameliyatı dikişleri ne zaman alınır?

3. Ameliyat dikişleri aksi söylenmediği sürece doktor kontrolü yapıldıktan sonra ameliyattan sonra 7. günde alınmalıdır. 4. Ameliyat bölgesinin dikişler alınana kadar ıslak ve nemli kalmaması gerekir. O nedenle kuru tutulmalı, banyo yapıldıktan sonra iyice kurulanmalı ve ardından pansuman yaptırılmalıdır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Yeditepe Üniversitesi Beslenme Ve Diyetetik Kampüsü Nerede?

Safra kesesi alındıktan sonra ne olur?

Safra kesesi alındıktan sonra safra, karaciğerden bağırsağa olan akışına devam eder. Dolayısı ile ameliyattan sonra normal dengeli bir beslenme devam eder. Herhangi bir beslenme kısıtlaması yoktur. Yani safra kesesi alındıktan sonra yenilmemesi gereken herhangi bir yiyecek yoktur.

Safra kesesi olmazsa zararları nelerdir?

Safra içeriğini oluşturan maddeler birbirleriyle dengeli olur. Bu durumun bozulması halinde safra kesesinin içerisinde taşlar oluşmaya başlar. Taşların safra yoluna düşmesi hastada sarılık gelişmesine, pankreatit ataklarına ve kolanjit adı verilen iltihabik durumun oluşmasına yol açar.

Safra kesesi ameliyatı sonrası gaz olur mu?

Ameliyat sonrasında gazın büyük bir kısmı boşalmakta ve yüksek oranda herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Fakat bazı durumlarda gazın tam boşalamaması sebebiyle gaz şikâyeti yani kapalı ameliyat sonrası karın şişkinliği meydana gelebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *