Mide Fıtığı Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Mide fıtığı olan ne yemeli?

Hastanın düzenli bir diyet uygulayarak mide sağlığını koruması en etkili tedavidir. Mide fıtığı hastalığı teşhisi koyulan hastalar asitli yiyecek ve içeceklerden, kahve, tereyağı ve çikolata gibi yiyeceklerden kaçınmalıdır. Bu hastalar yemek yedikten en az 3 saat sonra uyumalıdır.

Fıtık ameliyatından sonra ne yenir?

Karın fıtık ameliyatından iki hafta sonra süt, yoğurt gibi daha yoğun sıvılar tüketilebilir. Ayrıca kremalı çorbalar, milkshakeler ve puding de tüketilebilir. İlk iki hafta boyunca içilen her şey ve dondurmaya izin verilir. Katı gıdalar ve gazlı içeceklerden uzak durulması önerilir.

Mide fıtığı ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?

Endoskopik Tedavi Doku üzerinde radyofrekans dalgalarıyla mide ile yemek borusu arasındaki kapakçık yeniden yapılandırılmaktadır. Hastanede yatmayı gerektirmeyen bu işlem sonrası 6-8 hafta içerisinde hastanın iyileşmesi sağlanmaktadır.

Midesi alınan bir insan nasıl beslenir?

Beslenme şekli değişiyor Organın tamamı alındığında yemek borusu, bir kısmı alındığındaysa geri kalan organın ucu ince bağırsağa dikilerek, geçiş sağlanır. Hastanın beslenmesi bazı kısıtlamalarla da olsa devam eder. Öncelikle yemek yeme sıklığı artar ancak bir seferde tüketilen miktar ve doğal olarak iştah da azalır.

You might be interested:  FAQ: Beslenme Büyüme Ve Gelişmeyi Nasıl Etkiler?

Mide fıtığı için ne iyi gelir?

C vitamini kaynaklarından havuç ve lahana, haşlandıkları suyla mide fıtığını iyileştirmektedir. Havuç ve lahana suyunu kaynatıp bu suyu günde 2 defa balla karıştırıp içmeniz önerilir. Meyve suyu sıkacağınız varsa bu sebzeleri cihazdan geçirip de tüketebilirsiniz.

Mide fıtığı ameliyatı olmazsa ne olur?

Sık sık reflü ve hatta yemek borusu ülseri ile birlikte görülen mide fıtığı, ameliyatla düzeltilebilirken tedavinin geciktiği durumlarda ciddi ses kısıklığı, yemek borusunda kalıcı değişiklikler ve hatta kalp ve ciddi solunum problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Fıtık ameliyatından sonra nelere dikkat etmeli?

Ağırlık kaldırılırken çömelerek ve olabildiğince bedene yakın olarak kaldırılmalıdır. Kilo almamaya dikkat edilmeli, fazla kilo sorunu varsa diyet yapılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk 1 ay araba kullanılmamalıdır. Sonrasında şehir içi kısa mesafelerde kullanabilir.

Ameliyat sonrası hasta nelere dikkat etmeli?

Yaşam Alışkanlıklarınıza Dikkat!

 • Sık Sık ve Küçük Porsiyonlar Halinde Beslenin. İlk haftalarda iştahsız olmanız son derece normal.
 • Bol Bol Su İçmeye Özen Gösterin.
 • Hareketleriniz Kontrollü Olsun.
 • Diğer dikkat etmeniz gerekenler ise şunlar:
 • Her Gün Yürüyün.
 • Her Sabah Tartılın.
 • Göğüs Korsenizi 2 Ay Kullanın.
 • Her Gün Banyo Yapın.

Ameliyat sonrası hangi yemekler yenir?

Serbest Olan Yiyecekler

 • Tavuk: Haşlama veya ızgara (derisi yenmeyecek),
 • Balık: Haşlama veya ızgara (çok yenecek ),
 • Sebze: Sıvı yağlarda pişmiş veya haşlanmış (çok yenecek )
 • Meyve: Her çeşit meyve,
 • Salata: Mayonez ve sos içerenler hariç
 • Ekmek: Kepek, yulaf, çavdar ekmeği,
 • Peynir: Taze çökelek peyniri.

Mide fıtığı ameliyatının riskleri nelerdir?

Mide Fıtığı Ameliyatı Riskleri Ancak bazı hastalarda bu ameliyat sonrasında yutma güçlüğü, geğirme ya da kusmada güçlük, midede kramp ve ağrı gibi problemler yaşanabilmektedir. Ancak bu komplikasyonlar genellikle birkaç ay sonrasında normale dönmektedir.

You might be interested:  Soru: Beslenme Uzmanı Sertifikası Nasıl Alınır?

Göbek fıtığı ameliyatı kaç günde iyilesir?

Ameliyat sonrası dönemde hastaların iyileşmesi fıtık nedeni, fıtığın büyüklüğü ve fıtık yerine bağlı olarak değişmektedir. Basit fıtıklarda hastalar ameliyattan bir gün sonra taburcu olabilirken, ilerlemiş fıtıklarda bu süre 3 ya da 4 güne kadar uzayabilmektedir.

Reflü ameliyatı sonrası kaç günde iyileşir?

Bu durum genellikle reflüyü önlemek için mide ile yemek borusunun birleştiği kısmın sıkıştırılmasına bağlı meydana gelir. Büyük kısmı ameliyattan sonraki 3 ay içerisinde kendiliğinden düzelir.

Mide kanserine hangi yiyecekler iyi gelir?

– C vitamini mide kanserinden koruyucudur. C vitamininden zengin su teresi, tatlı sarı-yeşil-kırmızıbiber, brokoli, karnabahar, marul, kivi, çilek, portakal, pişmiş domates ve fasulye diyet içinde olmalıdır.

Mide kanseri olan kişi kaç yıl yaşar?

Kanser, birinci evrede yakalanırsa yani mide dışına yayılmadan teşhis ve tedavi edilirse, 5 yıllık sağ kalım oranı % 70′ dir. Kanser ikinci evrede ise tedavi sonrası 5 yıllık sağ kalım oranı %32-45, üçüncü evrede ise tedavi sonrası 5 yıllık sağ kalım oranı % 9-20’dir.

Mide alındıktan sonra kendini yeniler mi?

Mide zarımız kendini yenileyebilir. Mide zarındaki doku hücrelerinin kendilerini tamamen yenilemesi yaklaşık 5 gün alır. Mide zarı sürekli olarak mide asidine maruz kaldığından bu kadar hızlı yenilenmesi çok normaldir. Ancak midemizin tamamen yenilenmesi yaklaşık 16 yılı bulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *