FAQ: Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte ne yenmez?

Biz de hamilelik sürecini sağlıklı geçirebilmeniz adına bu dönemde uzak durmanız gereken yiyecekleri derledik.

 1. Az pişmiş ya da çiğ et.
 2. Az pişmiş ya da çiğ yumurta.
 3. 3. Alkol.
 4. Çiğ balıklar ve sakatatlar.
 5. Hazır gıdalar.
 6. İyi yıkanmamış meyve ve sebzeler.
 7. 7. Kafein.
 8. 8. Bazı balık türleri.

Hamilelikte beslenme programı nasıl olmalı?

Her gün 3-4 porsiyon ayran, yoğurt, süt, peynir ürünleri tüketilmelidir. Et grubunda her gün 4-6 porsiyon tüketilmelidir. Tavuk, balık, kırmızı et tüketilmelidir. Kırmızı eti haftada 2-3 kez ile sınırlamak doğru olacaktır. Sebze ve meyve 5-6 porsiyon tüketilmelidir.

Hamileliğin ilk aylarında neler yenmemeli?

Aşırı kafein tüketimi bebeğinizin kemik yoğunluğunu ve kalsiyum içeriğinde zararlı etki yapabilir ve bu minerallerin yeteri kadar emilimini engelleyerek kansızlığa neden olabilir. Kafein içeren kahve, kakao, gazlı içecekler, siyah çay veya yeşil çaydan uzak durulmalıdır.

Gebeliğin ilk aylarında nelere dikkat edilmeli?

Hamileliğin 1. Haftasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Gebelik planı öncesi doktor kontrolünden geçilmeli,
 • Hamilelik öncesinde vitamin takviyelerine başlanmalı,
 • Sigara ve alkol kullanımı bırakılmalı,
 • Egzersiz yapılmalı,
 • Sağlıklı ve dengeli beslenilmeli,
 • Uyku düzenine dikkat edilmeli,
 • Stresten uzak durulmalı,
You might be interested:  Hızlı Cevap: Otizmde Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte hangi meyve yenmez?

Meyveler her zaman sağlıklı ve besleyicidir, birçok esansiyel vitamin ve besin öğesi yanı sıra iyi birer lif kaynağıdırlar. Hamilelikte yenmesi sakıncalı olmayan meyveler şunlardır:

 • Çilek.
 • Kiraz.
 • Kayısı
 • Limon.
 • Muz.
 • Armut.
 • Kivi.
 • Mango.

Hamileliğin ilk aylarında ne yemeli?

Annenin günlük olarak en az tek bir öğünde; kırmızı et, balık, kurubaklagil gibi bir protein kaynağını; günlük 3 bardak süt veya yoğurdu; günlük 5-6 porsiyon kadar sebze ve meyve tüketimini tamamlanması ve karbonhidrat olarak; kepekli ürünler değil tam buğday ekmeği, tam tahıl ekmeği, çavdar ekmeği gibi vitamin ve

Hamilelikte öğlen ne yemeliyim?

Makarna, risotto, çorbalar, sote, güveç özellikle kış aylarında iyi seçeneklerdir. Salatayla birlikte sardalye, uskumru veya somon gibi konserve veya taze balıklar yenebilir. Kalsiyum sağlayacak bir kâse yoğurt veya bir bardak süt, sert peynir ya da sütlü tatlı tüketilebilir.

Hamileler akşam yemeğinde ne yemeli?

Akşam yemeğinde daha az yağlı, bol lifli ve sindirimini rahatsız etmeyecek besinleri tercih ederek tüm geceyi daha hafif geçirebilirsin. Mercimek, bezelye, sebze, et ya da tavuk gibi bir protein kaynağı içeren ev yapımı çorbalar içebilirsin. Çok fazla şey pişirmekten rahatsız olmazsan bir yumurta tabağı iyi olur.

Hamilelikte ne kadar da bir yemek yemeli?

Eğer öğün atlarsanız kan şekeriniz düşer ve bebeğiniz ihtiyacı olan enerjiyi alamaz. Doğrusu: Hamilelik döneminde sık aralıklarla beslenin. Öğünlerinizi 3 saatte bir olacak şekilde planlayın.

Gebelikte ilk 3 ay nasıl yatmalı?

Araştırmacılara göre, sırt üstü ya da sağ tarafa yatmak, bacaklardaki ana damarlardan kalbe olan kan akışını azaltıyor ve bu da anne karnındaki bebeği etkiliyor. Hamilelik döneminde en ideal uyku pozisyonu, sol tarafa yatmak!

You might be interested:  Karaciğer Kanserinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Aşerme ne zaman başlar?

Belirtiler çoğunlukla gebeliğin ilk üç ayında görülebilir. 7-12 haftalarda görülen aşerme, bulantı ve kusma gibi klinik belirtiler verir. Bu belirtiler kişinin bünyesine ve beslenme şekline göre farklılık gösterebilir. Aşerme belirtileri genellikle 4. aydan itibaren kesilmeye başlar.

Hamileliğin ilk zamanlarında ilişkiye girilir mi?

Gebeliğin başladığı ilk 3 ay içinde cinsel ilişkiye girmek düşük riskini ortadan kaldırmak için genellikle doktor tarafından yasaklanır. İlk üç ay gebelik belirtilerinin de yoğun yaşandığı cinsel keyfin doğal olarak ertelendiği aylardır.

Hamileliğin ilk 3 ayında nelere dikkat edilmeli?

Düzenli ve dengeli bir beslenme planı uygulamak: Günde 6 öğün olacak şekilde, sebze, meyve, protein, tahıl, süt ve süt ürünleri ve omega 3 kaynağı balığı dengeli bir şekilde tüketmek. Rafinerize şekerden, paketli gıdalardan, asitli içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

Gebeligin 2 haftasinda neler yasanir?

Hamileliğin ikinci haftasında anne adayının yumurtalıklarında yumurta hücresi gelişimi devam eder. Vücutta bunlar yaşanırken, endometrium adı verilen rahim zarı da kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşmanın amacı, döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embriyonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır.

Ilk gebelik muayenesi nasıl yapılır?

Gebelik Öncesi Gebelik planlanması ile başlayan ilk kontrol muayenesinde; Hamile adayının ayrıntılı öyküsü alınır (daha önceki gebelikler, varsa mevcut hastalıklar, kullandığı ilaçlar, ailede genetik hastalık öyküsü, ailede şeker hastalığı veya tansiyon öyküsü…) Ayrıntılı fizik muayene yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *