Sık sorulan: Ales Eşit Ağırlık Bölümleri?

ALES Eşit Ağırlık ne çözer?

Eşit ağırlık mezunuysanız ALES ‘te sayısal-1, sayısal-2, sözel-1 testlerini çözmelisiniz. Yukarıdaki görselde her bölümün ve her testin ayrı ayrı değerleri verilmiştir. Bu veriler ışığında eşit ağırlık mezunu adaylar aleste sözel-2 testini çözmeyecektir.

ALES sözel bölümler hangileri?

ALES sözel puanı ile alan bölümler: İlahiyat, Türk dili ve edebiyatı, tarih, okul öncesi öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, coğrafya, radyo-televizyon ve sinema, halkla ilişkiler.

ALES Eşit Ağırlık nedir?

ALES Eşit Ağırlık puan türü üzerinden sınava girecek adaylar hem sayısal hem de sözel alan sorularını çözmelidirler. Bu puan türüne ait katsayı 0.5 Sayısal ve 0.5 Sözel alan içindir. ALES Eşit Ağırlık alanında değerlendirme eşit oranlarda ve 100 soru üzerinden hesaplanır.

ALES puanı hangisi geçerli?

Birden fazla kez ALES ‘e girmiş olanlar geçerlilik süresi içerisinde istedikleri sınav sonucunu kullanabilirler. En son girilen ALES puanını kullanma zorunluluğunuz yoktur. Geçerlilik süresi içerisinde en yüksek puana sahip olan ALES sonucu kullanılabilir.

Ilahiyat ALES’te hangi bölümden girer?

İlahiyat fakülteleri yüksek lisansa ALES sözelden almakta.

ALES 70 puan için kaç net?

Toplam çözülen soru bazında doğru yanlış oranları değerlendirilirse; 60 ve üzeri doğru sayısı en fazla 5 yanlış ile ALES Sayısal alanda 70 ve üzeri bir puan almak için yeterli olmaktadır.

You might be interested:  Ağırlık Ne Ile Gösterilir?

Hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim?

En yaygın alan dışı yüksek lisans bölümleri arasında,

 • İşletme Yüksek Lisansı
 • Psikoloji Yüksek Lisansı
 • Klinik Psikolojisi Yüksek Lisansı
 • İnsan Kaynakları Yüksek Lisansı
 • Sosyal Hizmet Yüksek Lisansı
 • Gazetecilik Yüksek Lisansı
 • Hemşirelik Yüksek Lisansı
 • Uluslararası Ticaret Yüksek Lisansı

Yüksek lisans için hangi ALES puanı?

Yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların ALES veya eşdeğeri sınavdan en az (55) puandan az olmamak üzere Senato tarafından belirlenen ALES veya eş değer puanına sahip olmaları gerekir.

ALES sözel puanı kaç olmalı?

Yine az yanlış cevap ile sözel testine yakın bir oranda sayısal testinden doğru cevap yaptığınızda (sayısal testi 40 doğru- sözel testi 40 doğru ya da sayısal testi 45 doğru- sözel testi 30 doğru gibi), 90 civarı bir puan alınabildiği görülmüştür.

ALES sınavında alan var mı?

ALES sınav sonucu sonuçların açıklandığı tarihten itibaren beş yıl geçerlidir. ALES sayısal ve sözel olmak üzere iki alandan oluşur, sayısal alanda matematik, sözel alan ise Türkçe soruları bulunmaktadır. Her bir alan için 50 adet soru vardır.

ALES’te kaç soru çözülmeli?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, 160 soru ve 180 dakikadan (3 saat) oluşmakta iken, şimdi 50’şer sorudan oluşan sözel ve sayısal iki ayrı testten oluşuyor. ALES 100 soru ve sınavı süresi 150 dakika (2.5 saat) olarak yapılmaktadır.

ALES de hangi konular çıkıyor?

ALES Eşit Ağırlık Konu Dağılımı

 • Temel Kavramlar.
 • Çözümleme.
 • Bölme ve Bölünebilme.
 • Asal Çarpanlar, EBOB-EKOK.
 • Rasyonel Sayılar.
 • Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer.
 • Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma.
 • Üslü Sayılar 9. Köklü Sayılar.

2 ALES puanının hangisi geçerli?

Birden fazla kez ALES ‘e girmiş olanlar geçerlilik süresi içerisinde istedikleri sınav sonucunu kullanabilirler. En son girilen ALES puanını kullanma zorunluluğunuz yoktur. Geçerlilik süresi içerisinde en yüksek puana sahip olan ALES sonucu kullanılabilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Net Ağırlık Ne Demek?

ALES puan türleri ne işe yarar?

ALES puanı başvurularda, tezli yüksek lisans başvuruları için en az 55 puan, lisans mezunu olup doktora başvurusu yapacaklar için en az 80 puan, yüksek lisans mezunlarının doktora başvuruları için en az 55 puan ve Araştırma Görevlisi veya Öğretim Görevlisi kadroları için en az 70 puan olarak istenmektedir.

2017 ALES puanı kaç yıl geçerli?

ALES KAÇ YIL GEÇERLİ? ALES sınavının sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *